2010-10-25

Düşünen Kalem Nuri PAKDİL Sempozyumu

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyum sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturum şeklinde gerçekleştirildi.Kahramanmaraş Belediyesi’nin organize ettiği “Düşünen Kalem Nuri Pakdil” Sempozyumu yapıldı.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyum sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturum şeklinde gerçekleştirildi.

Sempozyuma AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Dr. Cafer Tatlıbal, Avni Doğan, 22. Dönem Milletvekili Ali Sezal, Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, İl Genel Meclisi Başkanı Ramazan Okumuş, Belediye Başkan Yardımcıları Cevdet Kabakcı, Mustafa Uzunlar, Hasan Kara, AK Parti İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile bazı daire müdürleri, belediye birim müdürleri, personelleri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı sempozyumda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanlar ile belediye başkanlarının gönderdiği mesajlar okundu.

Sempozyumun sabah yapılan birinci oturumunda açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, böylesine anlamlı bir sempozyuma ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını ifade ederek: “1934’te Kahramanmaraş’ta doğan Nuri Pakdil, ülkemizin önde gelen yazarlarındandır. Çıkardığı ‘Edebiyat’ dergisiyle bir nesle öncülük yaparak kendisine ‘Usta’ denilmesini hak etmiştir. İlkeli tutumu ve yaşantısıyla seçkinleşmiş olan Nuri Pakdil, hayatını ülküsüne adamış bir kişiliktir.
Onun içindir ki sussa da yazdıklarıyla gündem oluşturmayı, gündemde kalmayı başarmıştır.

Hayatındaki dürüstlük ve kararlılıkla yaşamayı bir sanat haline dönüştüren öncü bir yazardır. Yazdıklarıyla, yaşadıkları arasındaki uyumlulukta kuşkuya yer bırakmayacak kadar net, açık bir tavrın sahibidir. Bundan dolayı onun hayatı yeni kuşaklar için bir örnek olma niteliğindedir.

Onun düşünce ve yazılarında; güzel olanın, estetik olanın önde tutulması esastır. Uzun yürüyüşünü bu bilinçle örmektedir. Yılgının, umutsuzluğun Nuri Pakdil’in lügatinde karşılığı yoktur. Umutla korku arasındaki dengeyi gözeterek yazar. Bütün insanlığa yönelen dikkatiyle, ‘insan, insanın kurdudur.’ söylemine geçit vermez hayatında ve yazılarında.

Evrensel insan sıcaklığını öne alan yaklaşımıyla; çağımız insanını, edebiyatın, sanatın, yazının, şiirin burçlarına gide gele kirlerinden arınmaya çağırır.

Bu çağrı hepimizedir.

Bu çağrıyı dikkate almak gerekir.

Bu çağrıyı dikkate almak adına ‘Düşünen Kalem Nuri Pakdil’i ve sempozyuma katılan herkesi içtenlikle selamlıyorum” diye konuştu.

Nuri Pakdil Biyografisinin sunulduğu sinevizyon gösterisi sonrasında birinci oturuma geçildi.

Oturum Başkanlığını Ali Karaçalı’nın yaptığı birinci oturumda konuşmacılar Nuri Pakdil’i çeşitli yönleriyle anlattılar.

Konuşmacılardan Hüseyin Su; “Nuri Pakdil’in Yazılarında Dini Düşünüşün Tezahürü”, Turan Koç; “Nuri Pakdil’de Ahlak Algısının Tezahürü”, Mehmet Harmancı; “Nuri Pakdil’in Bir Yazar ve Entelektüel Olarak Portresi”, Yunus Develi; “Nuri Pakdil’de Düşünsel, Entelektüel ve Hayata Dair Dikkat”, Ali Göçer; “Nuri Pakdil Düşüncesinde Mülkiyet, Paylaşma ve Sömürü Kavramları ve Ömer Erinç ise “Aile, Çevre, Okul Ortamı, Düşüncesinin, Kişiliğinin Oluşumu” konularında konuşarak Nuri Pakdil’i anlattılar.

Öğleden sonra devam eden sempozyumun ikinci oturumunda ise Oturum Başkanlığını Osman Sarı yaptı.

Sempozyumun ikinci oturumunda Akif Emre; “Nuri Pakdil ve Coğrafya Bilinci: Şehir ve Mekan”, Ali Ulvi Temel; “Düşünce ve Edebiyat Açısından Nuri Pakdil’in Ortadoğu Algısı”, Cemal Şakar; “Nuri Pakdil’in Tarih Perspektifi” Mustafa Könençoğlu; “Bağlanma Sorunu Üzerinden Nuri Ğakdil’i Okumak”, İbrahim Demirci; “Nuri Pakdil’in Yazı Dilinde Polemik ve Eleştiri Dikkati” ve Işık Yanar ise Nuri Pakdil Düşüncesinde İçdenetim” konularında konuşarak davetlileri bilgilendirdiler.

Sempozyum konuşmaların tamamlanmasının ardından Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ve Başkan Yardımcısı Cevdet Kabakcı tarafından konuşmacılara teşekkür plaketi verilmesi ile son buldu.

Hiç yorum yok:

SAFAHAT OKUMALARI

SAFAHAT OKUMALARI
Mehmet Âkif'i anlamak ve anlatmak için Safahat Okumaları...

DİRİLİŞ GÜNLERİ, DİRİLİŞ GÜLLERİ

E-POSTA GRUBU

Dergi~lik e-posta
dergilik@googlegroups.com